Готуємося в дитячий садок: поради психолога

Піти у дитячий садочок: що це означає?

Рано чи пізно кожен малюк проходить етап соціалізації: вчиться співіснувати та взаємодіяти із іншими дітьми, спільно гратися, спільно працювати, знаходити спільну мову із іншими. У цьому полягає основна функція дитячих садочків, а не лише як навчальних дошкільних закладів та місця, куди приводять малят на час, коли батьки зайняті на роботі.

Адаптація до нових умов далеко не завжди проходить швидко та безболісно і до цього потрібно ставитися як до природного явища, набравшись терпіння. Насамперед труднощі виникають у тому, що дитині важко звикнути до нового режиму, до великої кількості незнайомих дітей, до вихователів, їх стилю поведінки, до того, що вона перестає бути центром Всесвіту, оточеним лише турботою мами і тата. При цьому щоденне емоційне навантаження у шумному дитячому колективі можуть втомлювати малюка, який після приходу додому може важко заспокоюватися, капризувати.

Єдина прийнятна причина для дитини перебувати із радістю у садочку – це позитивне емоційне налаштування, бажання там бути. Налаштовувати малюка необхідно поступово, терпляче, впевнено. А саме головне – бути позитивно налаштованим самим мамам і татам.

Як підготуватися?

Підготовку до садочка потрібно починати заздалегідь, за декілька місяців до того моменту, як малюк вперше переступить поріг дитячого закладу:
Необхідно адаптувати режим дня до такого, якого необхідно буде дотримуватися у садочку. Якщо синок чи донечка звикли прокидатися не раніше 9.00-10.00 ранку, то час підйому необхідно поступово зсунути до 7.00-7.30, відповідно і час відходу до сну також потрібно визначити як 9.00-9.30. Якщо зміни режиму відбуватимуться різко, дитина може стати капризною, дратівливою, навіть агресивною, їй важко буде взагалі сприймати якісь інші зміни, особливо розлуку із мамою.
Дуже важливу роль у підготовці до дитячого садочка та забезпечення комфортного емоційного та фізіологічного стану у незнайомому колективі мають навички самостійності: навчіть малюка самостійно одягатися, вмиватися, справлятися із «туалетними справами», їсти ложкою та виделкою, пити із чашки.
Розповідайте малюку про те, як йому буде цікаво спілкуватися із дітками, які цікаві заняття будуть проводити вихователі; час від часу, на прогулянці, показуйте, як граються на майданчику у садочку діти, підтримуйте бажання долучатися до цих ігор, якщо є така можливість. Зводіть малюка декілька разів «на екскурсію» у той садочок, в який він незабаром піде.
Ні в якому разі не можна залякувати садочком, формувати ставлення як до місця покарання та позбавлення можливості бути поруч із мамою.

Перші дні
Важливо, щоб малюк добре висипався вночі для уникнення невротичних реакцій, таких як плаксивість, зниження апетиту, послаблення пам’яті та уваги, підвищена збудливість або навпаки млявість.
Підбирайте такий одяг, у якому дитині буде комфортно і зручно, щоб ні малюк, ні вихователь не акцентували увагу на тому, що щось вимажеться чи навіть порветься – не варто створювати додаткове емоційне напруження.
Найкраще починати водити дитину у садочок в кінці серпня чи на початку вересня: після канікул легше адаптуватися у колективі навіть вже сформованої групи. Також кращій адаптації сприяють прогулянки на вулиці, коли ще гарна погода, велика кількість свіжих фруктів та овочів, що зміцнюють організм.
Постарайтеся спланувати свій час на цей період таким чином, щоб мати змогу перші дні (або й тижні) водити малюка у садочок не на цілий день, а на деякий час, щоб дати йому змогу звикнути до нових умов, поступово збільшуючи тривалість перебування.
Створіть вдома спокійну обстановку, не влаштовуйте ремонт, гучні святкування, не змінюйте няню і т.д., адже після повернення із садочка малюку необхідно відновити емоційну та фізичну енергію, витрачену за день наповнений новими враженнями.
Приділяйте максимум уваги дитині: якою б не була підготовка і адаптація, найголовніше, що потрібно Вашому чаду – це впевненість у Вашій безумовній любові. Після цілого дня без батьків, їх позитивної уваги, обмеження можливості виговоритися найкраще по дорозі додому неквапливо прогулятися, обговорити все, що відбулося за день, підтримати у випадку якихось невдач чи прикрощів, пошуткувати, заглянути ненадовго на дитячий майданчик.
Не сваріть та не соромте малюка за те, що він плаче вранці при розставанні із Вами – це майже єдиний його спосіб висловити свій страх, невпевненість і переживання, пов’язані із розлукою з мамою та новим середовищем.

Набравшись терпіння, позитивно налаштувавшись, врахувавши всі властивості характеру Вашої дитини, його особливості темпераменту, з часом Ви обов’язково побачите, що Ваш малюк сам вранці починає збиратися до садочка, підстрибуючи від нетерпіння.Готуємося в дитячий садок: поради психолога