Доктор радить, консультує, інформує

Діагностика порушень постави і сколіозів у дошкільників

Постава – це положення, в якому людина стоячи, сидячи або лежачи утримує своє тіло. Правильна постава зазвичай свідчить про хороше здоров’я і високу фізичну активність людини. Діти з правильною поставою добре розвиваються як фізично, так і психічно, рухаються легко та вільно, їхні внутрішні органи перебувають у правильному фізіологічному положенні і працюють в оптимальному режимі. Як правило, такі діти активні, рідко хворіють. Якщо ж спина викривлена, то затискаються нервові закінчення, що може викликати головний біль, порушення кровообігу, болі у шиї та багато інших неприємних симптомів. І це не дивно, адже правильна постава виконує багато функцій, і її викривлення призводить до погіршення загального стану організму.
Порушення постави, сколіози впливають на розвиток і функціонування серця, легенів, вегетативної нервової системи, печінки, нирок, кістково-м’язового апарату. До 90% дітей шкільного віку мають різні функціональні та органічні порушення постави. Такі діти швидко втомлюються, у них нестійка увага, рухи недостатньо координовані, вони менш рухливі. Діти частіше хворіють на респіраторні, інфекційні захворювання. Вчителі часто звільняються таких дітей від занять фізкультурою, а малорухливий спосіб життя призводить до поглиблення цієї проблеми.
Візуальна діагностика
Тому дуже важливо вчасно помітити порушення постави у дитини. З цією метою варто систематично проводити профілактичні огляди дітей дошкільного віку. Є декілька ознак, за якими можна протестувати дитину в домашніх умовах або в умовах дошкільного навчального закладу щодо порушень постави та сколіозу:
- уважно огляньте дитину щодо того, чи є у неї видимі деформації скелета;
- огляньте спину у двох положеннях: коли дитина лежить, спина рівна, а коли встає – викривлена, або одне плече нижче за інше;
- погляньте на дитину у положенні стоячи - чи однакові праве і ліве «віконця» (відстань від опущеної вздовж тулуба руки до самого тулуба);
- знайдіть у основі шиї сьомий шийний хребець (він виступає найбільше). Візьміть висок (довгу нитку з прив’язаним до неї вантажником) і, поклавши його до сьомого хребця, перевірте: якщо нитка і далі між сідничними складками – все гаразд. Якщо є деформація, нитка, як правило, проходить поза сідничними складками;
- попросіть дитину нахилитися вниз і подивіться ззаду на спину, чи не виступає одна з лопаток і чи не формується реберний горб.

Якщо ви помітили одну з описаних вище ознак неправильної постави, рекомендуємо звернутися до спеціаліста для більш детального огляду. Адже для своєчасного виявлення сколіозів і порушень по стави велике значення має якісне професійне обстеження.

Правильне харчування дошкільника

Напевно, ви помітили, що у вашого шестирічки стався, а може бути, ось-ось відбудеться стрибок зростання. Стрімке набір ваги і активне зростання дитини в цей період привертають особливу увагу як батьків, так і дієтологів. Як ніколи потрібне повноцінне харчування і різноманітність, регулярність у прийомі їжі, дотримання режиму дня.

Перший прийом їжі шестирічки повинні отримувати вже через 30-40 хвилин після підйому, та непосида і сам дасть вам знати, що не завадило б підкріпитися. Сніданок повинен становити приблизно 25% добового раціону, в сумі за обсягом це близько 400 г, включаючи напої.

Сніданок може складатися з омлету із зеленню (амінокислоти + фолієва кислота), бутерброда з червоною рибою (жиророзчинні вітаміни), трав’яного чаю або настою шипшини (вітамін С)

Між сніданком і обідом (прийом їжі, який що англійці називають “ланч”) дитина повинна отримувати свіжі фрукти або натуральний йогурт.

Обід становить 35% денного раціону. Салат зі свіжих овочів з рослинним маслом, картопляний суп з фрикадельками, зерновий хлібець (вітаміни групи В), компот із сухофруктів непогано вгамують голод активного дошколенка на кілька найближчих годин.

Слід звернути увагу на те, щоб дитина не переїдав, і не компенсував об’єм їжі за рахунок одного блюда. Порція першої страви повинна бути невеликою, суп – обов’язково гарячим, а порція компоту не повинна бути більше 150 мл.

На полуденок запропонуйте на вибір: жменю сухофруктів і горішків, салат зі свіжих фруктів, стакан кефіру, сирну запіканку з чаєм.

Бажано виключити з обов’язкового дитячого харчування солодкі вафлі, печиво, цукерки – ці продукти не несуть ніякої харчової цінності, крім калорій.

Вечеря подайте дитині бажано не пізніше, ніж за 1,5 години до сну. Картопляне пюре або гречана каша,

кіл

ька скибочок твердого сиру чи яйце, зварене круто, солоний огірочок або салат з квашеної капусти з льняним маслом (омега-3 жири), солодкий чай.

Не забувайте про дотримання питного режиму. Дитина дошкільного віку має отримувати достатню кількість рідини, бажано вранці натщесерце, між прийомами їжі і незадовго до сну, якщо немає проблем з нічним сечовипусканням.

Останнім часом все частіше виявляється зайва вага у дітей вже в дошкільному віці.
Питання харчування в цьому випадку слід вирішувати з компетентним лікарем-ендокринологом.

Якщо ваш дошкільник страждає зниженим апетитом, варто обстежитися: загальний аналіз сечі і крові, аналізи на наявність паразитів. Підвищена стомлюваність, дратівливість, поява нервових тиків, болі в м’язах, анемія іноді прекрасно коригуються дієтою та прийомом профілактичних засобів.

Звичайно, всі вищенаведені рекомендації дійсні на 100% тільки в тому випадку, якщо дитина не перебуває в дитячому дошкільному закладі повний день. Батькам, діти яких відвідують дитячий сад, дієтологи радять приділяти підвищену увагу правильному дитячого харчування у вихідні і святкові дні, під час відпустки, давати дитині з собою нешвидкопсуючих фрукти (яблуко, мандарин), горішки, курагу, інжир, фініки.